Chirurgická a ortopedická poradňa (1 726)

Doktor SestraNa otázku odpovedal lekár

Skontrolovaná otázka

Prejdi na stránku:
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 87 > >>

Užívateľ/ka Martin sa opýtal/a 30. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň,

mám žlčníkové kamane diagnostikované od roku 2006 a dlhodobo mi nerobili vôbec žiadne problémy. Nedržal som ani žiadnu diétu. Avšak asi pred rokom začali prvé koliky, bolesti. Vždy to bolo ale krátkodobé - rádovo pár minút až hodín. Až vo februári tohto roku 2022 prišla masívna kolika, keď žlčníkový kameň vycestoval so žlčníka do žlčovodov. Táto kolika bola spojená s masívnym zvracaním a horúčkami. Najskôr bolo zvracanie jedla, neskôr už iba žlče po čom sa mi začalo uľavovať. Kolika nastala zo soboty na nedeľu v noci, pričom nedeľa bola zrejme najhoršia. V pondelok bolo najmä zvracanie a od utorka som sa už postupne cítil lepšie (klasických kritických 48 hodín som prežil úspešne). CRP vystúpalo na uroveň až 72 ale od stredy už začalo klesať, zrejme aj z dôvodu podávania ATB v nemocnici. Odvtedy som bolesti nemal. Možno by začalo aj samé ale túto časť príbehu sa už nedozvieme. V súčasnosti, resp. po prepustení z nemocnice začiatkom Marca som nemal ďalší prípad koliky a keď cítim kameň v žlčovode (niekedy ho cítiť podľa potravy ktorú skonzumujem), dám si Ursosan a zvykne to spontánne ustúpiť.

Bol som objednaný na operáciu v Národnom Onkologickom Ústave kde som však pri tvz. "ARO vizite" dostal klasifikáciu ASA IV (teda veľmi rizkový pacient) nakoľko som jednokorový pacient (funkčná je ľavá komora) a bol mi v roku 1995 robený fontánovský obeh (tvz. Bi-Glenn najskôr ako prvá časť oeprácie a neskôr Hemifontan ako druhá časť operácie). V súčasnosti mám iba občasné arytmie srdiečka ale mám v poriadku ejekčnú fakciu (rozpätie od 60% - 70%) a samozrejme pred cholecystektómiou som bol tento krok konzultovať aj s kardiológmi kde som pravidelne sledovaný (NÚSCH - Ambulancia pre vorodené srdcové chyby) kde som dostal nasledovný záver a odporúčanie:

Z kardiálneho hľadiska je cholesystektómia u pacienta vysoko riziková, s potrebou dôlesného prerioperačného monitoringu, EKG, TK, sat. O2, dostatočná hydratácia, tlmenie bolesti, vzhľadom na desaturáciu potrebná korekcia anémie, riziko SZ (hraničná syst. funkcia systémovej ľavej mory ale NTpBNP v norme), arytmií, riziko krvácia z početných venóznych kolaterál v hrudníku aj bruchu, prevencia TECH, snaza o včasnú vertikalizáciu pooperačne.

Mám aj plánované uzatvorenie venóznej kolaterály z ľavostranného angulus venosus.

Skrz tieto komplikácie a hodnotenie ASA IV ma vo vyššie spomínanom ústave nemôžu operovať z dôvodu neskúsenosti anestezilógov s jednokomorovým obehom. Bolo mi odporučených viacero variant:

1. Chirurg z NOU môže prísť na NÚSCH po dohodne s nimi (toto ešte neviem či možné je)
2. Anesteziológ z NUSCH môže prísť na NOU (toto tiež ešte neviem nakoľko lekári pre vrodené srdcové chyby, ktorý ma sledujú sú momentálne na dovolenke)
3. Konzervatívna liečba - t.j. držať Diétu a užívať Ursosan ak človek pri jedle "zhreší" čo sa samozrejme stáva každému a zatiaľ mi Ursosan vždy zabral aby sa kolika "nerozbehla". Tu však hrozý riziko neskoršej komplikácie v podobe druhej koliky spojenej s teplotami a zvravaním a lepšie sa vždy vyberá žlačník "za studena". Plus tu je z dlhodobého hľadiska riziko pankreatitídy a samozrejme to v neskoršom veku môže byť spojené s rizikom karcinómu pečene.
4. Iný typ anestézy. Jedna možnosť je lokálna anestéza kde je vraj zákrok "nepríjemný" ako to popisujú chirurgovia, avšak možnosť to údajne je a taktiež tvz. "zvodová anestéza", kde sa umrtvia nervové zakončenia a žlčník sa vyberá tak. Ale tejto variante sa zdá, že nie so naklonený a robia ju najmä v BA - Ružinov.

Ja osobne som rozhodnutý určite pre paliatívne riešenie. Nechcem riskovať ďalšiu koliku s podobnými aleho horšími problémamy ako boli pri tejto prvej a určite sa nechcem dostať do stavu pakreatitídy alebo karcinómu pečene.

Vedeli by ste mi prosím poradiť ako postupovať v tomto prípade? O čo sa snažiť? Veľmi si pomoci budem vážiť a skutočne hľadám aj ja proaktvívne spôsob, kto by mi z oblasti medicíny v tomto vedel pomôcť. Ďakujem veľmi pekne

S pozdravom Martin
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 29. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň, zhruba pred 2 mesiacmi mi pri bežnom pohybe na gauči natiahol kotník (následkom dlhodobého pretaženia a opakovaných výronov) s pocitom vyskočenia/vyvrtnutia, následne keď bolesť niekoľko týždňov neustupovala a pri akomkoľvek pohybe členka ma pálilo/pichalo som absolvoval návštevu chirurga (keď nezistil zlomeninu) následne ortopéda a absolvoval som vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Výsledok MRI bola "kompletná lézia LFTA kombinácia akútnych a chronologických zmien > Diagnóza M1997 - Artróza, bližšie neurčená, v oblasti členka a nohy (predpriehlavok, priehlavok, prsty nohy, členkový kĺb)“. Ortopéd mi výsledok interpretoval ako roztrhnutý väz v kotlíku, ktorý spája ihlicu a členkovú kosť (talofibulárny väz). Pretrhnutie vzniklo z dlhodobého preťaženia z hokejbalu a početných opakovaných výronov, ktoré som v minulosti mal a nedoliečil. Operáciu pre riziko vs prínos neodporučil a predpísal mi na aktivity kde hrozí výron ortézu. Aktuálne som v stave, že bolesť po dvoch mesiacoch úplne ustúpila, môžem bez obmedzení chodiť. Ostalo mi praskanie pri pohybe prstov na nohe a brnenie prstov. Ako by ste mi odporučili postupovať? Mám sa snažiť získať operáciu alebo riziko nestojí za predpokladaný výsledok? Mám nohu už zaťažovať, aby nezostala ochabnutá alebo kľudový režim. Prekvapilo ma, že mi nebola predpísaná rehabilitácia s profesionálom. Ako môžem pomôcť nohe zotaviť sa? Je tu vlastne nejaká možnosť že sa roztrhnutý väz aspoň čiastočne zacelí? Môj vek je 34 rokov a rád by som sa k športu a aktívnemu životu vrátil.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Matej sa opýtal/a 28. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Hypolordoza L úseku difúzne incip. Spondyloza
Schmorlove uzly na oboch laminach dur.vak v celom rozsahu LS nezuzeny
L1/2-L2/3 bez HEDi a foraminostenoz
L4/5medialna protruzia disku prominujuca do 3mm
L5/S1chondroza bulgingdisku čiastočne kryty osteofytom S1 mierne užšie foramina bilat
Drobné skleroticke zahustenia benigneho charak. V lopate bedrovej kosti vlavo do 6 mm
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Ivana sa opýtal/a 27. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o názor. Mávam veľké bolesti v bruchu v piatok som bola na rungene a zistili mi črevné zrasty doktor ze hneď operovať. Po príchode do. Nemocnici som 2 dní bola na diéte dostáva i infúziu. Najväčšie bolesti ustúpili no pobolieva to stále. Primár povedal že ma prepustí a nebude operácia že lepšie sa do toho nestarat keď ti už tak nebolí. No chcela by som poprosiť o druhý názor či naozaj nie je lepšie operačne aby ma za týždeň nechytili ďalšie veľké bolesti. Ďakujem
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 23. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Prosim Vás o vysvetlenie MR kolena. Kompletna ruptúra medialneho meniscu. Chondromalacia mediálneho kompartmentu femorálne gr.IV.Kostny edém váhonosnej plochy medialneho kondylu femuru. Ostrovcek kostneho edému na periférii medialneho plateau tíbie pod meniskom. Horizontalna lézia laterálneho meniscu. Zmnozena intraartikularna tekutina. Presiaknutie makkych casti prepatelerne. Dakujeme za odpoved
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Mária sa opýtal/a 17. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Zdravím, pred 2 týždňami som bola operovaná na pupočný pruh klasickou metodou bez sieťky, hernia bola veľká iba cca 1cm. Vonkajšiu jazvu nad hernou už mám zahojenú ale vo vnútri to mám ešte tvrdé stuhnuté a akoby vystúpene (iba na dotyk, voľným okom to nie je vidieť) Nebolí to, len na dotyk to je akoby citlivé, je to normálny priebeh? Napadlo mi, či sa mi to neroztrhlo, ale zas to by asi bolelo.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 17. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobry den poprosím čo znamená výsledky MR MR C chrbtice natívne
SAG T2, SAG T1, TRA MFFE

V SAG rovine je zobrazený spinálny kanál od kraniocervikálneho prechodu kaudálne po Th2/3. C-lordóza je porušená s napriamením až oblúkovitým kyfotickým ohnutím s vrcholom v úrovni C4/5.
Mierna chondróza disku C4/5 s nižšou výškou o 10 % so zníženou hydratáciou a incip. ventrálnymi osteofytmi pri spondylóze. Zadná kontúra disku s minimálnym plošným prominovaním do kanála 1 mm, nejedná sa o herniu alebo extrúziu. Plošné naliehanie na durálny vak, bez kompresie miechy. V neuroforamenoch priebeh koreňov C4 je voľný.
V priestore C5/6 - chondróza disku s incip. nižšou hydratáciou, bez prítomnosti fokálnej hernie disku do kanála a foramenov a bez bulgingu disku. Fazetové kĺby majú zachovanú šírku, bez diastázy a subluxácie, bez výraznejších degeneratívnych zmien.
V priestore C7/Th1 - nevýrazná plošná protrúzia disku a incipientná fazetová artróza. C miecha má primeranú šírku a intenzitu signálu v T2vo bez hyperintenzívnych ložísk, bez priamej kompresie.
V zadnej jame kraniocervikálny prechod je voľný, v zachytenej časti zadnej jamy kraniocervikálny prechod je voľný.

Záver:
C-lordóza je porušená s napriamením až náznakom kyfotického ohybu v úrovni C4/5.
Chondróza disku C4/5 s incip. ventrálnou spondylózou s minimálnou plošnou protrúziou disku, bez kompresie miechy, bez kompresie koreňov prebiehajúcich v epidurálnom priestore a v neuroforamenoch.
Incip. chondróza disku C5/6 bez hernie a bulgingu.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Teri sa opýtal/a 10. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Bolesť v stehne, ktorá sa prejavuje pichanim v slabine, akoby to pichanie postupovalo na iné miesto, potom na zadnej strane stehna, bolesť v klbovej jamke, občas pichanie v lytku. Bolesť cítim aj v noci, kedy sa zobudím na bolesť v nohách. Cítim ťažké nohy, niekedy mravčenie v nohách, nohy si často vykladám hore, opieram o stenu, cítim miernu chvíľkovú úľavu. Sú dni, kedy tú bofavú bolesť necítim v stehnách, ale niekedy je to silné a intenzívne aj niekoľko dní."
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Jana sa opýtal/a 10. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Doteraz som si myslela ze ide o vybocenym palec. Ten je síce vybocenym o 30% ale ze vraj hlavná príčina bolesti sú výrastky pod palcom. Ešte raz pôjdem na RTG na bočnú projekciu. Akým spôsobom sa do dá prosím riešiť?
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 10. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Moja priateľka si pred troma dňami vyvrtla kotník objavila sa jej tam zrazenina krvi akým spôsobom by sme to mohli odstrániť prípadne liečiť A či to nie je nebezpečné.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Babiko sa opýtal/a 6. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Mám veľké bolesti v ľavom kolene. Z RTG kolená: Incip. FP artróza
Vs.TF artróza
Fabella
Prosím,ako sa lieči fabella? Konzervatívne? Chirurgický? Ďakujem za odpoveď
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Lola sa opýtal/a 5. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Zdravím mám taký problém že na ľavom stehne sa mi urobila bolestivá hrčka pri rozkroku neviem z čoho to môže byť ale veľmi ma to bolí nemôžem ani chodiť hrčka je vo veľkosti fazule som zúfalá za odpoveď vopred ďakujem
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 5. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň mám 20rokov mám problem stým, že ľavá strana tela staré rastie rameno na ľavej strane je väčšie a širšie ako práve, ľavá ruka je dlhšia ako pravá, a tak isto aj ľavá noha, aj dokonca, aj prsty na rukách každým mesiacom je to horšie a horších bol som u viacerých ortopédov, ale nikto nevie, čo mi je.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 4. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Laterálny kondyl femoru takmer celý edematozny,klínovitý tvar a rovnako edém spongiozy mediálnej hrany pately i
priľahlého dolného Hoffovho telesa ,patela dysplastcká s malou náplňou priľahlých recesov SP burzy a IP burzy ax.hrúbky
do 4 mm,ostatné v norme.
Záver: Stav po luxácii pately laterálne s postkontúznym edemom FP,Hoffovom telese,úpone med.plica s malou náplňou
patelárnych búrz genu dx..

Viete mi povedat či bude po takom MR vysetrení potrebná aj operácia?? nerozumiem vobec co tam je a kontrola až o tyžden
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Ivana sa opýtal/a 3. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň, počas tehotenstva som mala herniu v slabinách, porodila som a teraz som zistila že ta hernia sa nevracia späť, mám tam menšiu hrcku, na dotyk boli, keď zatlačím prstom boli a nevracia sa spat? Čo to znamená, dakujem za odpoved.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Lucia sa opýtal/a 2. júna 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobry den,

Chcela by som sa spytat na vhodnosť použitia nosiča u bábätka. Nakolko som pocula viacere nazory.
Dakujem.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka Anonym sa opýtal/a 30. mája 2022

Chirurgia a ortopédia
Prosím vás, čo to znamená? DAKUJEM.
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka MIA sa opýtal/a 25. mája 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobry večer,treti mesiac ma trapi zapal achiloviek,rongen piet bol v poriadku,dali mi dva obstreky,co bolo dost bolestive,uz druhy mesiac chodim na rehabilitacie,beriam diclofenak,bolesti su mensie,sem tam mam opuchnuye nohy,krce v lytkach a stipu ma stale akoby kosti nad patou,chcem sa opytay ci toto uz je normalny jav,sktorym sa mam naucit zit,a ci sa uz mozem vratit do prace,za kazdu radu dakujem
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka erik sa opýtal/a 24. mája 2022

Chirurgia a ortopédia
dobrý den, chcem sa opytať mam 20 rokov a mam problem z nohami do x robim sport vraj ktorý nieje velmi dobrý pre tuto vadu hokejovy/hokejbalovy brankar chcem sa opytať či sa niako neda odstraniť okrem operacie tato vada ohladom noh alebo ako postupovať tak aby som si nezničil kolena pri tomto športe z tymto športom skončiť nepočitam no zaroven by som chcel predisť problem ktore by mohli nastať spojenim tejto vady a tohto doskokoveho športu. dakujem sa rady
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu

Užívateľ/ka ali sa opýtal/a 24. mája 2022

Chirurgia a ortopédia
Dobrý deň, pred 8 týždňami som si zlomila ukazovák na pravej ruke konkrétne v poslednom klbe lekar vravel ze je to trieštivá zlomenina. po takmer 5 týždnoch mi dali dole dlahu, prst bol stale opuchnuty. nevedela som s ním hybat vobec . ide to pomaly ale je to lepsie len stále pretrváva opuch aj ked je menší a cez ten opuch neviem dobre hýbat s prstom celym. stale je tuhy a mierne ohnuty ked nan tlacim vie sa vyrovnat ale len s pomocou. je to normalny stav? rehabilitácie mi nenapísal cvičím s nim podla návodov z internetu. len pomaly sa to zlepsuje. možem zacat uz cvičit aj zlahka v posilnovni? uz by to malo byt zrastene ale co ten opuch. dakujem pekne za odpoved
Nik ešte neporadil/neodpovedal
Napíš svoju radu
Prejdi na stránku:
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 87 > >>

Nenašiel si zdravotnú radu, ktorú hľadáš?

Vyplň tento formulár a pokúsime sa zdravotnú radu pre teba získať.

Neprihlásený užívateľ= 2 + päť
Rýchle hľadanie problému
Zadaj kľúčové slová hľadaného zdravotného problému:
Najnovšie rady
30. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
Gonartroza,chondromalacia medialne,FP s incip.maceraciou MM,malou náplňou SP burzy

28. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
Ganatroza 2 stupňa chondropatia lateralne 4 stupeň, mediálne incip. Chondromalacia. Degenerácia redukcia objemu mucinoza degenerácia tela dorzalneho...

22. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
Lézia zadného rohu MM v.s. gr IIb Mukoidná degenerácia ACL CHondromalácia med. kompartemtnu gr II Edematozne presiaknute m. soleus- nešpec. nález.

19. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
MR kolena l.sin.: SAG fseT2, seT1, COR STIR, fseT2, TRA fseT2:: LCP a LCA sú bez patologických zmien. LCM a LCL sú bez patologických...

6. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
Ahoj , mám otázku mohli by ste mi prosím vysvetliť čo znamená Acl stav po plastike nieje priekazna... V.s. reruptura z rezorpciou ďakujem

4. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
Laterálny kondyl femoru takmer celý edematozny,klínovitý tvar a rovnako edém spongiozy mediálnej hrany pately i priľahlého dolného Hoffovho telesa...

3. júna 2022
MR koleno vysvetlenie,
dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom nálezu z MRI prvého kolena: - mediálny meniskus - vertikálna longitudinálna trhlina v periférnej zóne...

31. mája 2022
MR koleno vysvetlenie,
Dobrý deň, prosím o rada. Subkortikálna insuficientná fraktúra mediálneho kondylu femuru s výrazným perifokálnym edémom. Subkortikálna kolekcia...